Inštitút zamestnanosti vníma výsledky parlamentných volieb v roku 2006, z pohľadu politiky zamestnanosti, ako výzvu na spoluprácu pravicových a ľavicových strán, keďže podľa výsledkov volieb nebude budúca vláda ani čisto pravicová ani čisto ľavicová.
Pre vývoj zamestnanosti na Slovensku može byť prínosom kombinácia tradičných ľavicových a pravicových prístupov k riešeniu problému nezamestnanosti. Prístup, pri ktorom by prosperujúce regióny a sektory neboli brzdené prílišnou reguláciou a zásahmi štátu, a regióny a sektory, ktoré bez štátnej podpory (či už priamej alebo nepriamej) majú problémy s rozvojom, boli primerane podporné či už vládou, regionálnou samosprávou, alebo Európskou úniou. Podobný prístup je úspešne používaný v Dánsku (jeho model flexicurity).
Z pohľadu aktívnej politiky trhu práce, žiadna z politických strán nemá vo svojom
volebnom programe komplexne túto politiku prepracovanú. Pretopri zostavovaní vlády, a najmä pri zostavovaní vládneho programu, bude potrebné zorganizovať širokú odbornú diskusiu na tému aktívnej politiky trhu práce a jej možnosti a funkcie v boji
proti nezamestnanosti.