V máji mali podľa Eurostatu najnižšiu nezamestnanosť vykazovali Dánsko (2,7 %) a Holandsko (2,9 %), naopak najvyššiu nezamestnanosť vykazovalo Slovensko s 10,5 % a Španielsko s 9,9 %. Medziročne zaznamenalo 21 členských štátov EÚ pokles nezamestnanosti, najvýraznejšie Poľsko (z 9,8 % na 7,5 %) a Bulharsko (z 7,1 % na 5,8 %). Najviac nezamestnanosť vzrástla v Španielsku a Írsku.
Nezamestnanosť mladých (do 25 rokov) je približne rovnaká v celej EÚ. V krajinách eurozóny je to 15 % a v celej EÚ 14,9 %. Najvyššia, až takmer 24 % je v Španielsku, Grécku a Taliansku.
Z pohľadu Inštitútu zamestnanosti sú tieto štatistiky pre Slovensko alarmujúce. Stále platí, že Slovensko má najvyššiu nezamestananosť spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Väčšia časť z nezamestnaných je pritom bez práce viac ako jeden rok, čo vedie k stále väčšiemu rastu dlhodobej nezamestnanosti. Inštitút zamestnanosti považuje aplikovanie nástrojov aktívnej politiky trhu práce za efektívne riešenie problému nezamestnanosti na Slovensku.
Podľa Eurostatu bola nezamestnanosť na Slovensku v júli 10,3%, Štatistika vo štvrtom kvartáli krízu nezaznamenala, Miera nezamestnanosti bola v 1. štvrťroku 10,5 %, Miera nezamestnanosti na Slovensku v druhom štvrťroku klesla, V júli sa miera nezamestnanosti podľa ÚPSVaR mierne zvýšila, Miera nezamestnanosti v Európe sa zvyšuje